İneklerini satıp okul yaptıran adam: Şamil Şener

İneklerini satıp okul yaptıran adam: Şamil Şener

Muş Varto da kız çocuklarını 4 kilometre uzaklıktaki okula göndermekte güçlük çeken 8 çocuk babası 40 yaşındaki Şamil Şener, 12 yaşındaki kızının okul yolunda ayağı kırılınca, 20 ineğini satarak mezraya okul yaptırdı...

40 yaşında 8 çocuk babası Şamil Şener Muş'un Buzlugöze köyünün Ziyaret mezrasında yaşıyor. Mezranın toplam nüfusu 80 kişi. Şamil Şener'in okul çağında 4 çocuğu var.


Köy mezraya 4 km, baba çocuklarını kötü havalarda her gün traktörle okula götürüp getiriyor. İyi havalarda ise çocuklar yürüyorlar.


Ancak bir gün yolda giderlerken kızı kafasını traktör demirine çarpıyor, dişi kırılıyor. Kız çok ağlıyor. Babası da:


-Ağlama kızım, ben sana burada okul yaptıracağım, rahat rahat gidip geleceksiniz. diyor.


Hayvancılıkla geçinen aile , 20 tane ineğinin tümünü satıyor. Şamil Şener ellerine geçen 40 bin TL ile de tek derslikli bir okul yapıyor.


Okul binası bitince üşenmiyor, gidip Milli Eğitim'den okula öğretmen atanmasını talep ediyor.


Bunu da başarıyor, şu anda okulda 12 öğrenci var, 4 ü onun çocuğu.


"8 çocuğum var. Okula üç kız ile bir oğlan gidiyor. Diğerleri daha okul yaşında değil. Benim mutluluğum kızlarımın okula gitmesi. Bütün kızlar okumalıdır. Kız çocuklarını okula göndermeyen babaları kınıyorum. Bakın bizim köyümüzde birçok kız çocuğu ilkokulu bitirmeden evlendi veya evlenme çağına geldi." diyor. 


Ve ekliyor:


"Elimde ne varsa ben çocuklarım için feda ediyorum, hatta canımı bile. Ölene kadar ben çocuklarımın arkasındayım"Muş Varto'da 'sıradan', 'içimizden' ama tepeden tırnağa 'muhteşem' bir adam... Şamil Şener...


Okumak için nelere değmez ki...


Hakikaten de öyle, bize bunu hissettirdiğin için teşekkürler koca yürekli baba!


HABERLERBilge Değişim