Orhan Veli Kanık’ın Anlatamıyorum Şiiri Dünyanın En Çok Okunan İkinci Şiiri Oldu

Orhan Veli Kanık’ın Anlatamıyorum Şiiri Dünyanın En Çok Okunan İkinci Şiiri Oldu

1914 ve 1950 yılları arasında kısa ömrüne güzel başarılar sığdıran Garip Akımı Şairlerimizden Orhan Veli Kanık’ın ”Anlatamıyorum” şiiri, dünyanın en çok okunan ikinci şiiri oldu.

ANLATAMIYORUM


Ağlasam sesimi duyar mısınız, 

Mısralarımda; 

Dokunabilir misiniz, 

Gözyaşlarıma, ellerinizle? 

Bilmezdim şarkıların bu kadar güzel, 

Kelimelerinse kifayetsiz olduğunu 

Bu derde düşmeden önce. 

Bir yer var, biliyorum; 

Her şeyi söylemek mümkün; 

Epeyce yaklaşmışım, duyuyorum; 

Anlatamıyorum.


Orhan Veli Kanık


***


1914 ve 1950 yılları arasında kısa ömrüne güzel başarılar sığdıran Garip Akımı Şairlerimizden Orhan Veli Kanık’ın ”Anlatamıyorumşiiri, dünyanın en çok okunan ikinci şiiri oldu.


Galatasaray Lisesi, ardından İstanbul Üniversitesi Felsefe bölümü öğrencisi de olan Kanık, yeniliğe oldukça açık bir insandı. Kendisine aktarılan Divan Edebiyatı geleneğinin dışına çıktı. Garip Akımı (Birinci Yeni Şiir) ile Melih Cevdet Anday ve Oktay Rifat eşliğinde daha sade bir anlayış benimsedi. 1940 yılında Garipçiler ismi ile ortaya çıkan topluluğun sanat anlayışıyla kural ve kalıplara, ölçü kafiye ve dörtlük uygulamasına karşı çıkılmıştır. Şiirde ağdalı dilden uzaklaşılmış, işlenmeyen konular ele alınmıştır.


Orhan Veli Kanık da bu sanat anlayışıyla pek çok eser üretmiştir. Şairimiz, bugün çok bildiğimiz Anlatamıyorum, İstanbul’u Dinliyorum, Hürriyete Doğru gibi şiirleriyle dünya çapında okunurluk kazanmıştır. Öyle ki, 84 dilde 1375 şairin 12312 şiiri, 18502 çevrisi ve bu şiirlerin şairlerin kendi sesinden kayıtlarını barındıran Lyrikline platformunun, her yıl haziran ayında Berlin Şiir Festivali kapsamında açıkladığı verilere göre, Kanık’ın Anlatamıyorum şiiri, dünyada en çok okunan ikinci şiir oldu.

 

***


Listeye göre Türkiye’den en çok okunan diğer şiirler şöyle:


-Anlatamıyorum (Orhan Veli)


-Hürriyete Doğru (Orhan Veli)


-Sevgilerde (Behçet Necatigil)


-Masalların Masalı (Nâzım Hikmet)


-İdiller Gazeli (Haydar Ergülen)


-Angina Pektoris (Nâzım Hikmet)


-Denizi Özleyenler İçin (Orhan Veli)

 

-Güzel Havalar (Orhan Veli)


(…)


Kaynak: https://www.ntv.com.tr/sanat/orhan-veli-kanikin-siiri-dunyanin-en-cok-okunan-ikinci-siiri-secildi,pDJNaWPH602n29qtfVaQDg Bilge Değişim