Yasaklanan Kitaplar Kütüphanesi

Yasaklanan Kitaplar Kütüphanesi

Naziler Almanca olmayan kitapları yaktıktan sonra, bir adam onları gelecek nesillere aktarmayı hedef edindi. İşte o adamın yangından kurtardığı kitaplardan oluşan kütüphane...

Augsburg Üniversitesi Kütüphanecisi Gerhard Stumpf, “Edebiyat… esas olarak 1933'ten çok önce basılmış ama daha sonra farklı sebeplerden dolayı Nazileri rahatsız eden kitaplardan oluşuyor.” diyor. “Bunların çoğu Yahudi yazarlardı - diğerleri sosyalist ya da Komünist yazarlar - ve ayrıca Birinci Dünya Savaşı'nın acısını yaşayan savaş karşıtı yazarlardı.”


Georg P. Salzmann, 1976’dan 2013’teki ölümüne kadar, Naziler tarafından Almanca olmadığı için yasaklanan ve yakılan yaklaşık 12.000 kitap topladı. Bir Nazi olan babası, Georg’un henüz çok genç olduğu bir zamanda, 1945’te kendini vurmuştu.


Yanmış Kitaplar Kütüphanesi olarak bilinen kütüphane, 2009 yılında Augsburg Üniversitesi'ne satıldı ve şimdilerde halka açık olarak işlev görüyor. Stumpf, ayrıca, Salzmann'ın satın aldığı ilk kitabı ve aynı zamanda bir yazarın kendi kitaplarının yanmakta olduğuna nasıl şahit olduğunu da açıklar.


Tercüme: Elif Özsöz


Kaynak: BBC


Bilge Değişim