İbretlik Bir Ders: Senden Çalınan Senin Değildir

İbretlik Bir Ders: Senden Çalınan Senin Değildir

Gazali Bağdat’taki eğitimini tamamladıktan sonra bir kervanla Tus şehrine dönerken yolda kervanı haramiler tarafından soyulur ve Gazali’nin var olan tek torbası da alınır.

Herkes kaderine razı olmuşken Gazali haramileri aramaya başlar. Aylarca aradıktan sonra haramilerin saklandığı mağarayı bulur ve torbasını geri ister.


Nöbetçiler bu deli çocuğu öldürmeye hazırlanırken Haramibaşı gürültüleri duyar ve neler olduğunu sorar. Bir deli oğlanın geldiğini ve torbam da torbam diye tutturduğunu söylerler. 


Haramibaşı ‘Gönderin şu çocuğu bana’ der. Sonra ona ‘Evladım, herkesin servetini aldık, ses çıkaran olmadı. Senin torbanda bunlardan daha kıymetli ne olabilir ki canını tehlikeye atıp buralara geldin?’ diye sorar. 


Gazali ‘Benim yüküm onlardan daha değerli çünkü içinde Bağdat’taki hocamın ders notları vardı.’ deyince Haramibaşı adamlarına ‘Verin şu çocuğun torbasını’ diye emreder. ‘Karnını doyurup yola çıkarın.’ 


Sonra da Gazali’ye döner. 


Ders notlarını iade ediyorum delikanlı, ama âlim olmak istiyorsan bir şeyi hiç unutma. Senden çalınabilen bilgi, senin bilgin değildir. 


Serenad, Zülfü Livaneli


ÖNERİ: BATAKLIKLAR ÜLKESİNDEN BEYAZ ZAMBAKLAR ÜLKESİNEBilge Değişim

Bu makale için henüz yorum yok.

Yorum yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.